«5 речей які потрібно знати батькам про інклюзивну освіту»
Батьки дітей дошкільного віку з обмеженими можливостями часто можуть бути введені в оману за сьогоднішньої системи освіти та її очікувань. Інклюзивна освіта - це система освітніх послуг, що ґрунтується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права навчатися за місцем проживання, і передбачає навчання дитини з особливостями психофізичного розвитку в умовах дошкільного навчального закладу.
Інклюзивна освіта є підходом, який допомагає адаптувати освітню програму та освітнє середовище до потреб дітей, які відрізняються своїми навчальними можливостями. Інклюзивна освіта є позитивною не лише для дітей з порушеннями психофізичного розвитку, а й для їх здорових ровесників.
Нажаль, концепція інклюзивної освіти часто розуміється батьками неправильно. В даній статті висвітлено короткий огляд інклюзивної освіти, відношення батьків, діти яких потребують особливого підходу в сфері навчання та виховання, до інклюзивної освіти та п’ять основних правил, які потрібно знати батькам, що мають дітей з особливими потребами, задля точності та ефективності використання інклюзивної освіти.
Завжди разом – як правило, інклюзивна освіта здійснюється в середовищі в якому дитина з особливими потребами є повністю активним членом групи – не просто з мистецтва або музики – а з усіх предметів. Інклюзивна група забезпечує рівний доступ програми дошкільного навчання та виховання.
Завжди брати участь у житті закладу - це сприяє розвитку соціальної взаємодії між дітьми, педагогами, батьками і закладом. Відносини розвиваються і зміцнюються в інклюзивному середовищі.
Завжди підтримувати - надання послуги з підтримки дітей з особливими потребами через вузьких спеціалістів (психолога, дефектолога, логопеда) і ресурсний персонал. Батьки теж включені в цей процес! Вихователі інклюзивних груп повинні володіти значним розумінням різних потреб дітей використовуючи ресурси, допоміжний персонал і допоміжні технології.
Завжди навчання – забезпечувати можливість і рівний доступ до освіти незалежно від рівня здібностей дитини. Інклюзивна практика приносить користь всім дітям в групі. Вона включає в себе люб'язність та зміни навчальних і виховних програм для досягнення всіма дітьми позитивних результатів. Так вихованці стануть більше займатися, відчуватимуть себе більш успішним і розвиватимуть впевненість у своїй здатності вчитися. Інтеграції сприяє більш глибокому розумінню різноманітності світу, в якому ми живемо.
Завжди раді – пам’ятайте в інклюзивній групі завжди раді дітям з особливими потребами, незалежно від здібностей, віку і потреб!
Результатом даної статті є те, що більшість батьків змінили своє відношення до інклюзивних груп в дошкільних навчальних закладах, та до інклюзивної освіти загалом. В інклюзивних групах є місця, де всі вихованці можуть навчатися і розвиватися. Рішення про розміщення дитини з особливими потребами в інклюзивній групі найкраще між батьками, вчителями і закладом. Батьки можуть підтримати цей процес, враховуючи та користуючись п’ятьма вище зазначеними правилами, навчаючи себе на соціальному, емоційному і інтелектуальному рівнях для досягнення ефективності інклюзивної освіти. Однак, батьки повинні брати участь в житті і створенні їх дитини, як повноцінної особистості, протягом всього навчального року (через спілкування з вихователем, асистентом, волонтерську роботу та/або участь в заходах дошкільного навчального закладу), щоб допомогти дитині отримувати найкращу освіту.
Ефективність інклюзивної освіти залежить не лише від здійснення психолого-педагогічного супроводу, а й від допомоги батьків викладацькому колективу. Адже тільки разом ми зможемо допомогти нашим дітям стати кращими для самих себе та більш адаптованішими у сучасному середовищі.
На мою думку, інклюзивна освіта широко застосовується в дошкільній освіті та педагогіці загалом, у справах з дітьми, що потребують особливого підходу в сфері навчання та виховання. А завдяки батькам, вона буде не лише популярною, а й більш ефективнішою в використанні.